Poštovné zdarma na všechny spacáky

Vybrat si správně spacák neboli spací pytel není úplně triviální záležitost. Ale s trochou znalostí se rozhodně nejedná o úlohu na úrovně štěpení atomového jádra! Sepsali jsme pro vás pár základní tipů a rad, jak při výběru spacáku postupovat.

IZOLAČNÍ MATERIÁL

Jelikož jste na našem webu/eshopu, nemá smysl se moc rozepisovat k volbě mezi peřím a syntetikou. Vězte, že lepší izolační náplň než je peří zatím nikdo nevymyslel (až na vakuum, ale to se blbě dává do spacáku), a syntetika tak opravdu má jen pár výhod a to jenom v určitých oblastech. Peří oproti syntetickému vláknu lépe izoluje, je sbalitelnější, lehčí, má delší životnost a prostě... prostě tohle už chápete :) naše peří je navíc také hypoalergenní.

Abychom ale nebyli dogmatičtí, syntetika nabízí rozhodně nižší cenu a menší nároky na údržbu. Pokud tedy hledáte letní spacák na fesťák, který budete vozit v autě a po zbytek roku o něj nezavadíte, syntetika bude dobrá volba. Pro všechny ostatní případy je tu Patizon a peří.

NA JAKÉ AKTIVITY SI KUPUJI SPACÁK?

Tohle by měla být první otázka, kterou si položíte, a rozhodně si na ni neodpovídejte "na spaní". Ono totiž to spaní může probíhat v rozličných podmínkách a abyste se vyspali opravdu dobře, musíte zvolit spacák s adekvátním střihem, materiálem a množstvím izolace.

Tedy primárně se zaměřte na roční období, na které si spacák pořizujete. Podle toho volte množství izolace, které by spacák měl obsahovat. Podle našich zkušeností se k tomu dá přistoupit takto:

Hmotnost náplně

Určení

Využití

0 - 350 g letní

Od května do září, nebo v průběhu celého roku na chatách (winterraumech).

Patizon Dpro 290

350 - 650 g třísezonní

Od dubna do října, ve stanu i pod širákem, i v teplotách mírně pod nulou.

Patizon Dpro 590 / Patizon G 400

650 - 950 g celoroční

V průbehu celéjho roku, tedy i v zimě na sněhu. Lépe ve stanu. V létě spíš ve vyšších výškách, nebo rozepnutý jako deka.

Patizon Dpro 890 / Patizon G 800

950 - 1250 g zimní

Od podzima do jara, zkrátka hlavně v době, kdy leží sníh. Ideální jen do mínusových teplot, takže případně celoročně ve vyšších výškách.

Patizon G 1100

* Vězte, že vnímání tepla je velmi subjektivní pocit, proto hmotnostní rozsahy berte s rezervou a přihlédněte k tomu, jak moc jste "zmrzlí". 

KACHNÍ NEBO HUSÍ PEŘÍ?

Na tohle téma jsme napsali samostatný článek. Ve zkratce to můžeme říct takto: husí peří vybírejte, pokud chcete co možná nejlepší výkon v kombinaci s co nejmenší hmotností a velikostí po sbalení. Kachní peří vybírejte, pokud chcete ten nejlepší poměr ceny a výkonu.

 Husím peřím je v naší nabídce plněná minimalistická a ultralehká G série. Používáme prémiové evropské peří s plnivostí 850 cuin.

Kachní peřím plněná Dpro série nabídne širší střih, nižší cenu a přitom stále skvělý výkon. Používáme špičkové evropské peří s plnivostí 700 cuin.

U konkrétních modelů pak vždy najdete teplotní rozsah (komfortní/limitní/extrémní teplota) testovaný podle evropské normy EN13537/ISO 23537. I ta vám může pomoct v orientaci, ale berte ji s rezervou. Jde o laboratorní testování a test není dokonalý. Spacáky jsou zpravidla vhodné i do mírně nižších teplot, než uvádí test, ale je to opravdu hodně individuální.

KOMFORTNÍ TEPLOTA

LIMITNÍ TEPLOTA

EXTRÉMNÍ TEPLOTA

Teplotní hranice, při které ležíme v uvolněné poloze těla, např. v poloze na zádech a nevnímáme pocit chladu. Někdy uváděno také jako “limit pro ženy”. Teplotní hranice, při které ležíme ve skrčené poloze těla a nepociťujeme pocit chladu. Někdy uváděno také jako “limit pro muže”. Teplotní hranice, při které jsme ve spacím pytli oblečeni jako venku (péřová bunda, oteplováky apod.), pociťujeme pocity chladu. V tomto případě hrozí riziko podchlazení.

STŘIH SPACÁKU

Další otázka, kterou byste si měli položit, směřuje na tvar spacáku. Patizony mají mumiový tvar, který kopíruje postavu, čímž zajišťuje vysoký tepelný komfort, ale s co nejmenším omezením vzhledem k pohyblivosti a pohodlí uvnitř. Rozměry byly navrženy tak, aby byla zachována praktičnost užívání. G série má rozměry užší, řekněme anatomičtější, to aby maximalizovala tepelnou izolaci. Dpro série má střih mírně rozšířený, aby vyhovoval co možná největšímu počtu uživatelů.

Co velikost?

Naše spacáky se momentálně vyrábí ve třech velikostech. U každé je pak uvedeno výškové rozpětí postavy, pro kterou je daná velikost určena. Pokud se se svou výškou nacházíte přímo na rozhraní velikostí, je ideální si vzít spíše tu menší - ozolačně efektivní je nevyhřívbat zbytečný prostor v nohách. Nesmí se to ale samozřejmě přehnat, jinak byste dno spacáku "prošlápli" a vznikala by takl studená místa.

Co strana zipu?

Tady je to jednoduché. Pravákům se bude lépe otevírat zip na levé straně spacáku, levákům pak na pravé straně (vnímáno když ležíte ve spacáku na zádech). Všeobecně se levý zip považuje za standard, pravé nejsou tak popuulární, leváků je prostě méně :) Na druhou stranu, náš poloautomatický zip se používá tak jednoduše, že to může být nakonec trochu jedno.

ZÁVĚREM

Tak. Teď už byste měli mít vcelku dobrou představu o tom, jak poznat, který spacák je pro vás ten pravý. Teď už můžou rozhodovat jen technické detaily a materiály (třeba náš parádní poloautomatický YKK zip nebo superlehký materiál Pertex Quantum vyrobený ze 100% recyklovaných surovin) a nebo třeba to, že jsou naše spacáky s láskou vyrobeny doma v České republice.

Díky za vaši přízeň

PATIZON TEAM.